Sidebar

Border Bowling Competitions 2016

Go to new Border BA Competitions Section

B-V-TV Knock Out Cup 2016 - Winners Abbotsford A
# Match Team Shots v Shots Team Day Date Time Venue Next Match
1 Final Melrose   v   Abbotsford A Sat 10-Sep 2.00pm Hawick -
2 SF1 Hawick 58 v 77 Melrose Wed 24-Aug 6.30pm Hawick Final
3 SF2 Ancrum 59 v 75 Abbotsford A Wed 24-Aug 6.30pm Ancrum Final
4 QF1 Hawick A 80 v 70 Waverley A Wed 17-Aug 6.30pm Hawick SF1
5 QF2 Melrose 88 v 60 Selkirk Wed 17-Aug 6.30pm Melrose SF1
6 QF3 Buccleuch 69 v 78 Ancrum Wed 17-Aug 6.30pm Buccleuch SF2
7 QF4 Abbotsford A 79 v 57 Jedburgh Wed 17-Aug 6.30pm Abbotsford SF2
8 SR1 Hawick A 40 v   Stow Fri 15-Jul 7pm Hawick QF1
9 SR2 Gala A 47 v 103 Waverley A Fri 15-Jul 7pm Gala QF1
10 SR3 Kelso A 55 v 82 Melrose Fri 15-Jul 7pm Kelso QF2
11 SR4 Newtown 55 v 85 Selkirk Fri 15-Jul 7pm Newtown QF2
12 SR5 Buccleuch 40 v   St Ronans Fri 15-Jul 7pm Buccleuch QF3
13 SR6 Ancrum 94 v 54 Earlston Fri 15-Jul 7pm Ancrum QF3
14 SR7 Abbotsford A 89 v 55 Wilton A Fri 15-Jul 7pm Abbotsford QF4
15 SR8 Jedburgh 40 v   Ettrick Forest Fri 15-Jul 7pm Jedburgh QF4
16 FR1 Hawick A w/o v - Peebles Fri 24-Jun 7pm Hawick SR1
17 FR2 Lauder - v w/o Stow Fri 24-Jun 7pm Lauder SR1

B-V-TV Knock Out Plate 2016
# Match Team Shots v Shots Team Day Date Time Venue Next Match
1 Final Abbotsford B   v   Wilton B Sat 10-Sep 11-15am Hawick -
2 SF1 Abbotsford B 58 v 48 Hawick B Wed 24-Aug 6.30pm Abbotsford Final
3 SF2 Wilton B 72 v 42 Waverley B Wed 24-Aug 6.30pm Wilton Final
4 QF1 Gala B 58 v 64 Abbotsford B Wed 17-Aug 6.30pm Gala SF1
5 QF2 Hawick B - v - Bye         SF1
6 QF3 Wilton B 82 v 33 Kelso B Wed 17-Aug 6.30pm Wilton SF2
7 QF4 Waverley B - v - Bye         SF2

Border BA Top 5 Cup 2016 - Winners Chirnside BC
# Match Team Shots v Shots Team By/On Day Date Time Venue Next Match
1 Final Chirnside 3 v 2 Wilton on Sat 23-Jul 2.30pm Selkirk -
2 SF1 Chirnside 3 v 2 Melrose on Sat 23-Jul 10am Selkirk Final
3 SF2 Ancrum 2 v 3 Wilton on Sat 23-Jul 12pm Selkirk Final
4 QF1 Chirnside 3 v 2 Tweedmouth by Mon 27-Jun 7pm Chirnside SF1
5 QF2 Melrose 3 v 2 Abbotsford by Mon 27-Jun 7pm Melrose SF1
6 QF3 Ancrum 4 v 1 Kelso by Mon 27-Jun 7pm Ancrum SF2
7 QF4 Ettrick Forest 2 v 3 Wilton by Mon 27-Jun 7pm Ettrick Forest SF2
8 SR1 Chirnside 3 v 2 Ayton by Mon 06-Jun 7pm Chirnside QF1
9 SR2 Tweedmouth 3 v 2 Eyemouth by Mon 06-Jun 7pm Tweedmouth QF1
10 SR3 Melrose 5 v 0 Peebles by Mon 06-Jun 7pm Melrose QF2
11 SR4 Abbotsford 4 v 1 St Ronans by Mon 06-Jun 7pm Abbotsford QF2
12 SR5 Earlston 1 v 4 Ancrum by Mon 06-Jun 7pm Earlston QF3
13 SR6 Kelso 3 v 2 Lauder by Mon 06-Jun 7pm Kelso QF3
14 SR7 Ettrick Forest 3 v 2 Langholm New by Mon 06-Jun 7pm Ettrick Forest QF4
15 SR8 Wilton 4 v 1 Hawick by Mon 06-Jun 7pm Wilton QF4
16 FR1 Coldstream 1 v 4 Chirnside by Mon 16-May 7pm Coldstream SR1
17 FR2 Melrose 4 v 1 Waverley by Mon 16-May 7pm Melrose SR3
18 FR3 Earlston 3 v 2 Jedburgh by Mon 16-May 7pm Earlston SR5
19 FR4 Selkirk 2 v 3 Ettrick Forest by Mon 16-May 7pm Selkirk SR7

 

Border BA Top Ten 2016 - Winner Melrose BC
# Match Team PTS (Shots) v PTS (Shots) Team Day Date Time Venue Next Match
1 Final Melrose 5 v 3 Hawick Sat 16-Jul 2pm Kelso -
2 SF1 Melrose 5 v 3 Gordon Sat 16-Jul 10am Jedburgh Final
3 SF2 Chirnside 4 v 4 Hawick Sat 16-Jul 10am Ancrum Final
4 QF1 Waverley 2 v 6 Melrose Fri 08-Jul 7pm Waverley SF1
5 QF2 Ancrum 0 v 8 Gordon Tue 12-Jul 7pm Ancrum SF1
6 QF3 Ayton 0 v 8 Chirnside Fri 08-Jul 7pm Ayton SF2
7 QF4 Ettrick Forest 4 (60) v 4 (67) Hawick Mon 11-Jul 7pm Ettrick Forest SF2
8 SR1 Stow 0 v 8 Waverley Fri 01-Jul 7pm Stow QF1
9 SR2 Gala - v win Melrose Fri 01-Jul 7pm Gala QF1
10 SR3 Ancrum 8 v 0 Kelso Fri 01-Jul 7pm Ancrum QF2
11 SR4 Earlston 4 (47) v 4 (67) Gordon Fri 01-Jul 7pm Earlston QF2
12 SR5 Tweedmouth 2 v 6 Ayton Fri 01-Jul 7pm Tweedmouth QF3
13 SR6 Eyemouth 2 v 6 Chirnside Fri 01-Jul 7pm Eyemouth QF3
14 SR7 Ettrick Forest 6 v 2 Wilton Fri 08-Jul 7pm Winner FR9 QF4
15 SR8 Hawick win v - Buccleuch Fri 08-Jul 7pm Hawick QF4
16 FR1 Peebles - v w/o Stow Fri 24-Jun 7pm Peebles SR1
17 FR2 Abbotsford 4 (62) v 4 (66) Waverley Fri 24-Jun 7pm Abbotsford SR1
18 FR3 Ancrum 8 v 0 Newtown Fri 24-Jun 7pm Ancrum SR3
19 FR4 Lauder 2 v 6 Kelso Fri 24-Jun 7pm Lauder SR3
20 FR5 Earlston 6 v 2 Jedburgh Fri 24-Jun 7pm Earlston SR4
21 FR6 Coldstream - v win Tweedmouth Fri 24-Jun 7pm Coldstream SR5
22 FR7 Ayton 6 v 2 Spittal Fri 24-Jun 7pm Ayton SR5
23 FR8 Duns Park 2 v 6 Eyemouth Fri 24-Jun 7pm Duns Park SR6
24 FR9 Ettrick Forest win v - Langholm New Fri 01-Jul 7pm Ettrick Forest SR7
25 FR10 Wilton win v - Selkirk Fri 01-Jul 7pm Wilton SR7