Sidebar

60th City Of Belfast Tournament

Belmont Bowling Club (Belfast) from 16 - 23 July 2017

For more details and updates go to City of Belfast Tournament 2017 in Community Events Menu

Live Search Alphanumeric, use space to combine 2 searches, for example gpb for Group B and  gpb 9 for Group B at 9.30am

All tables are sortable by any column

City of Belfast Tournament 2017 - Champions
# Competition Club Player Player
1 U18 Singles  Banbridge Jack Moffett   
2 U25 Singles  Whitehead Ryan Bell   
3 Singles  Belmont  Simon Cavan   
4 Pairs  Whitehead  Alan Hill  Ryan Bell 
5 Mixed Pairs  Ewarts/Belmont Sally McAuley Aaron Sloan 

Tournament Schedule (16 - 23 July)
# Competition Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Sunday
1 U18 Singles R1/QF            SF/Final
2 U25 Singles R1/R2/QF            SF/Final
3 Singles Groups Groups   R2-4   R5/QF/SF  Final
4 Pairs Groups   Groups    R2-4 QF/SF  Final
5 Mixed Pairs   R1   R1/R2  R2/QF  SF  Final

City of Belfast Tournament 2017 - U18 Singles
# Match Player Club Shots v Shots Player Club Day Date Time Rink Go To
1 Final J Moffett Banbridge 20  v J Hedley Willowfield Sun 23-Jul 1.30pm   -
2 SF1 J Moffett Banbridge 30 v 6 P Hughes Salisbury Sun 23-Jul 9.30am   Final
3 SF2 A Cromie Lisnagarvey 8 v 17 J Hedley Willowfield Sun 23-Jul 9.30am   Final
4 QF1 J Moffett Banbridge 18  v 14  C Sloan Belmont Sun  16-Jul  2pm    SF1
5 QF2 P Hughes Salisbury 23 v 16  M Cromie Lisnagarvey Sun  16-Jul  2pm    SF1
6 QF3 Adam Cromie Lisnagarvey 17 v Alex Cromie Lisnagarvey  Sun  16-Jul  2pm    SF2
7 QF4 H Walker Belmont v 21  J Hedley Willowfield Sun  16-Jul  2pm    SF2
8 FR1 J Moffett Banbridge 27  v 11  F Savage Salisbury Sun 16-Jul 12 noon   QF1
9 FR2 C Sloan Belmont w/o  v scr  R Millar Willowfield Sun 16-Jul 12 noon   QF1
10 FR3 P Hughes Salisbury 19  v 18  J Cockroft Willowfield Sun 16-Jul 12 noon   QF2

City of Belfast Tournament 2017 - U25 Singles
# Match Player Club Shots v Shots Player Club Day Date Time Rink Go To
1 Final R Bell Whitehead 16  v J Moffett Banbridge  Sun 23-Jul 4.30pm   -
2 SF1 R Bell Whitehead  27 v 10  R Adamson Carrickfergus  Sun 23-Jul 9.30am   Final
3 SF2 J Moffett Banbridge  17 v 16 M Crawford Bangor  Sun 23-Jul 9.30am   Final
4 QF1 J Sewell Willowfield  v 20  R Bell Whitehead  Sun  16-Jul  6pm    SF1
5 QF2 F Savage Salisbury  10  v 17  R Adamson Carrickfergus  Sun  16-Jul  6pm    SF1
6 QF3 A Cromie Lisnagarvey  v 20  J Moffett Banbridge  Sun  16-Jul  6pm    SF2
7 QF4 M Crawford Bangor  17  v 12  J P Fahy Portrush  Sun  16-Jul  6pm    SF2
8 SR1 J Sewell Willowfield  15  v J Hedley Willowfield Sun 16-Jul 4pm   QF1
9 SR2 D Bodles Carrickfergus v 24  R Bell Whitehead Sun 16-Jul 4pm   QF1
10 SR3 M Cromie Lisnagarvey 14  v 19  F Savage Salisbury Sun 16-Jul 4pm   QF2
11 SR4 R Adamson Carrickfergus 13  v 11  M Herdman Salisbury Sun 16-Jul 4pm   QF2
12 SR5 J Gould Carrickfergus scr  v won  A Cromie Lisnagarvey Sun 16-Jul 4pm   QF3
13 SR6 J Moffett Banbridge 21  v C Sloan Belmont Sun 16-Jul 4pm   QF3
14 SR7 R Kirkwood Old Bleach v 16  M Crawford Bangor Sun 16-Jul 4pm   QF4
15 SR8 Adam Cromie Lisnagarvey v 19  J P Fahy Portrush Sun 16-Jul 4pm   QF4
16 FR1 W Ross Belmont v 16  J Sewell Willowfield Sun 16-Jul 2pm   SR1

City of Belfast Tournament 2017 - Singles (Knock-Out Stage)
# Match Player Club Shots v Shots Club Player Day Date Time Rink Go To
1 Final S Cavan Belmont  25  v 15  M Sproule Portadown  Sun 23-Jul 3.30pm -
2 SF1 R Bell Whitehead  14 v 21 S Cavan Belmont  sun 23-Jul 11.30am Final
3 SF2 S Baillie Knock  15  v 20  M Sproule Portadown  Fri 21-Jul 3.30pm Final
4 QF1 A Hill Whitehead  v 23  R Bell Whitehead  Fri  21-Jul  11am  SF1
5 QF2 S Cavan Belmont  24  v D Dubois Belmont  Fri  21-Jul  11am  SF1
6 QF3 P Campbell Belmont  15  v 21  S Baillie Knock  Fri  21-Jul  11am  SF2
7 QF4 J McGettrick Falls  12  v 18  M Sproule Portadown  Fri  21-Jul  11am  10  SF2
8 5R1 A Hill Whitehead  16  v A Coleman Ballymena  Fri 21-Jul 9am QF1
9 5R2 M Crooks Whitehead  v 23  R Bell Whitehead  Fri 21-Jul 9am QF1
10 5R3 L Gamble Bangor  v 16  S Cavan Belmont  Fri 21-Jul 9am QF2
11 5R4 T McClean Bangor  15  v 20  D Dubois Belmont  Wed 19-Jul 5pm QF2
12 5R5 P O'Neill Belmont    v won  P Campbell Belmont  Fri 21-Jul 9am QF3
13 5R6 S Baillie Knock  17  v 14  D McRandall Larne  Fri 21-Jul 9am QF3
14 5R7 J McGettrick Falls  13  v 12  E Kennedy Donaghadee  Fri 21-Jul 9am QF4
15 5R8 G McGleave Divis  11  v 14  M Sproule Portadown  Fri 21-Jul 9am 10  QF4
16 FR1 A Hill Whitehead  17  v 16  C Walls Falls  Wed 19-Jul 5pm 10  5R1
17 FR2 C Trainor Dunbarton  v 20  A Coleman Ballymena  Wed 19-Jul 1pm 5R1
18 FR3 M Crooks Whitehead  14  v 13  A Corrigan Portadown  Wed 19-Jul 1pm 5R2
19 FR4 P Wallace Cookstown  v 22  R Bell Whitehead  Wed 19-Jul 1pm 5R2
20 FR5 L Gamble Bangor  20  v M Fay Londonderry Park  Wed 19-Jul 3pm 5R3
21 FR6 A Adair Ards  11  v 19  S Cavan Belmont  Wed 19-Jul 3pm 5R3
22 FR7 T McClean Bangor  17  v 10  R Beattie Bangor  Wed 19-Jul 3pm 5R4
23 FR8 D Dubois Belmont  17  v A Sloan Belmont  Wed 19-Jul 3pm 5R4
24 FR9 P O'Neill Belmont  19  v D Hamilton Belmont  Wed 19-Jul 3pm 5R5
25 FR10 P Campbell Belmont  29  v B Shand Pickie Wed 19-Jul 3pm 5R5
26 FR11 R Cregan Lisburn  11  v 16  S Baillie Knock  Wed 19-Jul 3pm 5R6
27 FR12 E Crawford Mossley  v 21  D McRandall Larne Wed 19-Jul 3pm 5R6
28 FR13 J McGettrick Falls  12  v 11  H Smith Stonehouse  Wed 19-Jul 3pm 5R7
29 FR14 S Weir Dundonald  v 15  E Kennedy Donaghadee  Wed 19-Jul 3pm 10  5R7
30 FR15 G McGleave Divis  14  v 11  P Trimble Old Bleach  Wed 19-Jul 3pm 11  5R8
31 FR16 M Sproule Portadown  20  v M Nelson Lisnagarvey  Wed 19-Jul 3pm 12  5R8
32 TR1 A Hill Whitehead  18  v S Trainor Dunbarton  Wed 19-Jul 1pm FR1
33 TR2 C Walls Falls  18  v S Ritchie Belmont  Wed 19-Jul 9am 10  FR1
34 TR3 G Eaton Jnr Salisbury  13  v 17  C Trainor Dunbarton  Wed 19-Jul 9am FR2
35 TR4 M Crawford Bangor  14  v 19  A Coleman Ballymena  Wed 19-Jul 9am FR2
36 TR5 J Sewell Willowfield  v 24  M Crooks Whitehead  Wed 19-Jul 9am FR3
37 TR6 M Foster Dundonald  11  v 12  A Corrigan Portadown  Wed 19-Jul 9am FR3
38 TR7 N Thompson Belmont  v 17  P Wallace Cookstown  Wed 19-Jul 9am FR4
39 TR8 S McAuley Larne  v 17  R Bell Whitehead  Wed 19-Jul 9am FR4
40 TR9 A Briggs Lurgan  16  v 17  L Gamble Bangor  Wed 19-Jul 9am FR5
41 TR10 M Fay Londonderry Park  14 v 13  R Kirkwood Old Bleach  Wed 19-Jul 9am FR5
42 TR11 A Adair Ards  22  v 10  C Thompson Sydenham  Wed 19-Jul 9am FR6
43 TR12 S Cavan Belmont  14  v 10  M Trainor Dunbarton  Wed 19-Jul 11am FR6
44 TR13 T Canavan Bangor  14  v 17  T McClean Bangor  Wed 19-Jul 11am FR7
45 TR14 R Beattie Bangor  16  v R Watson Sydenham  Wed 19-Jul 11am FR7
46 TR15 D Cameron Balmoral  14  v 15  D Dubois Belmont  Wed 19-Jul 11am FR8
47 TR16 A Sloan Belmont  13  v P McRandall Whitehead  Wed 19-Jul 11am FR8
48 TR17 P O'Neill Belmont  15  v 10  P McCoubrey Castle  Wed 19-Jul 11am FR9
49 TR18 D Hamilton Belmont  18  v 12  J McKeown Dundonald  Wed 19-Jul 11am FR9
50 TR19 J Corry Londonderry Park  v 23  P Campbell Belmont  Wed 19-Jul 11am FR10
51 TR20 B Shand Pickie   wo v  scr L Carson Sydenham  Wed 19-Jul 11am FR10
52 TR21 R McCutcheon Bangor  v 20  R Cregan Lurgan  Wed 19-Jul 11am 10  FR11
53 TR22 S Baillie Knock  21  v R Dunbar Ards  Wed 19-Jul 11am 11  FR11
54 TR23 E Crawford Mossley  won  v scr  N Morrison Bangor  Wed 19-Jul 11am 12  FR12
55 TR24 R Barr Belmont   scr v  wo D McRandall Larne  Wed 19-Jul 1pm 12  FR12
56 TR25 P McCafferty Divis  v 14  J McGettrick Falls  Wed 19-Jul 1pm 11  FR13
57 TR26 H Smith Stonehouse  15  v 13  S McWilliams North Down  Wed 19-Jul 1pm 10  FR13
58 TR27 S Weir Dundonald  14  v 11  C Burns Castle  Wed 19-Jul 1pm FR14
59 TR28 S Morris Falls  v 10  E Kennedy Donaghadee  Wed 19-Jul 1pm FR14
60 TR29 G McGleave Divis  17  v 15  P Canning Pickie  Wed 19-Jul 1pm FR15
61 TR30 P Trimble Old Bleach  29  v 12  H Kelly Mossley  Wed 19-Jul 1pm FR15
62 TR31 M Sproule Portadown  21  v B Fearon Ulster Transport  Wed 19-Jul 1pm FR16
63 TR32 M Nelson Lisnagarvey  13  v 12  G White Belmont  Wed 19-Jul 1pm FR16
64 SR1 A Hill Whitehead  18  v S McDonald Sydenham Wed 19-Jul 9am 12  TR1
65 SR2 S Trainor Dunbarton  17  v G Dawson Sydenham  Wed 19-Jul 9am 11  TR1

City of Belfast Tournament 2017 - Pairs (Knock-Out Stage)
# Match Player Club Shots v Shots Club Player Day Date Time Rink Go To
1 Final J McKeown/M Crawford Bangor  v 19  A Hill/R Bell Whitehead  Sun 23-Jul 2pm -
2 SF1 A Stewart/G Scott Bangor  19  v 20  J McKeown/M Crawford Bangor  Fri 21-Jul 5pm Final
3 SF2 A Hill/R Bell Whitehead  20  v 10  C Trainor/S trainor Dunbarton  Fri 21-Jul 5pm 10  Final
4 QF1 J Newell/A Adair Ards  v 21  A Stewart/G Scott Bangor  Fri  21-Jul  1pm  SF1
5 QF2 S Cavan/R Kirkwood Old Bleach  14  v 20  J McKeown/M Crawford Bangor  Fri  21-Jul  1pm  SF1
6 QF3 A Hill/R Bell Whitehead  24  v 14  T Rainey/M Nelson Lisnagarvey  Fri  21-Jul  1pm  SF2
7 QF4 C Trainor/S Trainor Dunbarton  20  v 18  G Davis/G McKee Ards  Fri  21-Jul  1pm  SF2
8 FR1 A Corrigan/M Sproule Portadown  11  v 15  J Newell/A Adair Ards  Thu 20-Jul 4.30pm QF1
9 FR2 P Gillsepie/C Mullen Ewarts  v 16  A Stewart/G Scott Bangor  Thu 20-Jul 4.30pm 10  QF1
10 FR3 N Robinson/M Trainor Dunbarton  12  v 13  S Cavan/R Kirkwood Old Bleach  Thu 20-Jul 4.30pm 11  QF2
11 FR4 G White/M Cromie Belmont  10  v 19  J McKeown/M Crawford Bangor  Thu 20-Jul 4.30pm 12  QF2
12 FR5 A Lightbody/P Campbell Pickie/Belmont  11  v 13  A Hill/R Bell Whitehead  Thu 20-Jul 4.30pm QF3
13 FR6 T Rainey/M Nelson Lisnagarvey  12  v H Smith/T Carson Stonehouse/Bangor  Thu 20-Jul 4.30pm QF3
14 FR7 C Trainor/S Trainor Dunbarton  16  v L Gamble/T McClean Bangor  Thu 20-Jul 4.30pm QF4
15 FR8 G Davis/G McKee Ards  16  v 15  M McKenna/K O'Neill Cliftonville  Thu 20-Jul 4.30pm QF4
16 TR1 A Corrigan/M Sproule Portadown  19  v 11  S Jess/A Coleman Ballymena  Thu 20-Jul 2pm FR1
17 TR2 J Newell/A Adair Ards  12  v 10  D Dubois/O O'Neill Belmont  Thu 20-Jul 2pm FR1
18 TR3 T Canavan/J Erskine Bangor  13  v 17  P Gillespie/C Mullen Ewarts  Thu 20-Jul 2pm FR2
19 TR4 J Fraser/M Foster Dundonald  15  v 16  A Stewart/G Scott Bangor  Thu 20-Jul 2pm FR2
20 TR5 A Briggs/R Cregan Lisburn  v 17  N Robinson/M Trainor Dunbarton  Thu 20-Jul 2pm FR3
21 TR6 S Cavan/R Kirkwood Old Bleach  14  v 11  J Boyd/D Hamilton Belmont  Thu 20-Jul 2pm FR3
22 TR7 J Bell/J Hutton Shorts  v 17  G White/W Cromie Belmont  Thu 20-Jul 2pm FR4
23 TR8 S Curran/M Curran Bangor/BETS  11  v 12  J McKeown/M Crawford Bangor  Thu 20-Jul 11.30am FR4
24 TR9 A Lightbody/P Campbell Pickie/Belmont  13  v 12  S McDonald/C Thompson Sydenham  Thu 20-Jul 11.30am FR5
25 TR10 A Hill/R Bell Whitehead  27  v R Dunbar/K Dunbar Ards  Thu 20-Jul 11.30am FR5
26 TR11 T Rainey/M Nelson Lisnagarvey  15  v 11  G Bell/E Crawford Mossley  Thu 20-Jul 11.30am FR6
27 TR12 R Murdock/A Ashe Falls/Belmont  12  v 27  H Smith/T Carson Stonehouse/Bangor  Thu 20-Jul 11.30am FR6
28 TR13 J Smith/I McClure Portrush  11  v 15  C Trainor/S Trainor Dunbarton  Thu 20-Jul 11.30am 10  FR7
29 TR14 L Gamble/T McClean Bangor  20  v 10  M Hardman/G Eaton Jnr Salisbury  Thu 20-Jul 11.30am FR7
30 TR15 B Ross/D Bintley Belmont  10  v 20  G Davis/G McKee Ards  Thu 20-Jul 11.30am FR8
31 TR16 J Sewell/A Sloan Willowfield/Belmont  15  v 16  M McKenna/K O'Neill Cliftonville  Thu 20-Jul 11.30am FR8
32 SR1 A Corrigan/M Sproule Portadown  19  v L Russell/S Morris Shaftesbury/Falls  Thu 20-Jul 9am 12  TR1
33 SR2 ANO/A Coleman Ballymena  12  v M Taggart/P Magill Downpatrick  Thu 20-Jul 9am 11  TR1
34 SR3 R Beattie/R McCutcheon Bangor  10  v 15  J Newell/A Adair Ards Thu 20-Jul 9am 10  TR2
35 SR4 D Dubois/P O'Neill Belmont  20  v 10  J Davidson/D Burns Dundonald  Thu 20-Jul 9am TR2
36 SR5 T Canavan/J Erskine Bangor  12  v ANO/P Trimble Old Bleach  Thu 20-Jul 9am TR3
37 SR6 P Gillespie/C Mullen Ewarts  19  v 10  S Artt/G Neill Belmont  Thu 20-Jul 9am TR3
38 SR7 J Frazer/M Foster Dundonald  20  v 15  N Thompson/R Barr Belmont  Thu 20-Jul 9am TR4
39 SR8 ANO/T Deconink Bangor  v 30  A Stewart/G Scott Bangor  Thu 20-Jul 9am TR4
40 SR9 P McCoubrey/C Burns Castle  v 16  A Briggs/R Cregan Lisburn  Thu 20-Jul 9am TR5
41 SR10 U Tedford/B Thompson Belmont  10  v 20  N Robinson/M Trainor Dunbarton  Thu 20-Jul 9am TR5
42 SR11 S Cavan/R Kirkwood Old Bleach  13  v 11  S McMillan/S McBride UA/Dundonald  Thu 20-Jul 9am TR6
43 SR12 B Dorman/S McWilliams Donaghadee/North Down  v 19  J Boyd/D Hamilton Belmont  Thu 20-Jul 9am TR6

City of Belfast Tournament 2017 - Mixed Pairs
# Match Player Club Shots v Shots Club Player Day Date Time Rink Go To
1 Final R McGettrick/J McGettrick Falls  11  v 16  S McAuley/A Sloan Ewarts/Belmont  Sun 23-Jul 2pm -
2 SF1 R McGettrick/J McGettrick Falls  24  v L Kelly/H Kelly Mossley  Fri 21-Jul 7pm Final
3 SF2 S McAuley/A Sloan Ewarts/Belmont  21  v 10  H Walker/D Hamilton Belmont  Fri 21-Jul 7pm Final
4 QF1 R McGettrick/J McGettrick Falls  14  v 13  C Beattie/S Cavan Belmont Thu  20-Jul  7pm  SF1
5 QF2 N Hudson/W Cronie Belmont  12  v 13  L Kelly/H Kelly Mossley  Thu  20-Jul  7pm  SF1
6 QF3 C Baillie/S Baillie Knock  15  v 16  S McAuley/A Sloan Ewarts/Belmont  Thu  20-Jul  7pm  SF2
7 QF4 D McAuley/E Crawford Mossley  10  v 13  H Walker/D Hamilton Belmont  Thu  20-Jul  7pm  SF2
8 SR1 R McGettrick/J McGettrick Falls  won  v scr  D Eaton/G Eaton Salisbury  Wed 19-Jul 7pm QF1
9 SR2 C Beattie/S Cavan Belmont   19 v 7 C Mullen/C Meneely Ewarts  Wed 19-Jul 7pm QF1
10 SR3 R Kerr/J Kerr Falls v 19  N Hudson/W Cronie Belmont  Wed 19-Jul 7pm QF2
11 SR4 L Kelly/H Kelly Mossley  won  v scr  ANO/P O'Neill Belmont  Thu 20-Jul 5pm QF2
12 SR5 J Campbell/W Brennan Shorts  v 25  C Baillie/S Baille Knock  Thu 20-Jul 5pm QF3
13 SR6 C Walls/R G Beattie Falls/Bangor  11  v 18  S McAuley/Aaron Sloan Ewarts/Belmont Thur 20-Jul 5pm QF3
14 SR7 F Russell/L Russell Shaftesbury v 16  D McAuley/E Crawford Mossley Wed 19-Jul 7pm QF4
15 SR8 P Canning/A Ashe Pickie/Belmont scr  v won  H Walker/D Hamilton Belmont Wed 19-Jul 7pm QF4
16 FR1 I Smith/H Smith Stonehouse 10  v 16  R McGettrick/J McGettrick Falls Mon 17-Jul 7pm SR1
17 FR2 C Mitchell/M Mitchell Cavehill scr  v won  D Eaton/G Eaton Salisbury Mon 17-Jul 7pm SR1
18 FR3 C Beattie/S Cavan Belmont 18  v 10  ANO/G Neill Belmont Mon 17-Jul 7pm SR2
19 FR4 E McCaffrey/R Murdock Mossley/Falls v 27  C Mullen/C Meneely Ewarts Mon 17-Jul 7pm SR2
20 FR5 A Collins/D Crawford Belmont v 18  R Kerr/J Kerr Falls Mon 17-Jul 7pm SR3
21 FR6 N Hudson/W Cronie Belmont 16  v M Currie/M Hedley Willowfield Mon 17-Jul 7pm SR3
22 FR7 A Morris/G Morris MICS v 15  L Kelly/H Kelly Mossley Mon 17-Jul 7pm 12  SR4
23 FR8 K McCafferty/P McCafferty Divis scr  v won  ANO/P O'Neill Belmont Wed 19-Jul 7pm SR4
24 FR9 J Campbell/W Brennan Shorts 12  v 10  E Willis/A Willis Belmont Wed 19-Jul 7pm SR5
25 FR10 C Baillie/S Baillie Knock 21  v L Ferguson/C Burns Castle Wed 19-Jul 7pm SR5
26 FR11 L McGleave/G McGleave Divis 13  v 15  C Walls/R G Beattie Falls/Bangor Wed 19-Jul 7pm SR6

City of Belfast Tournament 2017 - Singles (Group Stage - Open Draw to KO Stage)
# Group Place SD PTS Player Club Shots v Shots Player Club PTS SD Place Day Date Time Rink
1 GPA      S McWilliams North Down  24  v N Morrison  Bangor        Mon  17-Jul  9.30am   
2 GPA  Q1    S McWilliams North Down  10  v J Davidson  Dundonald        Mon  17-Jul  11am   
3 GPA  Q2    N Morrison Bangor  13  v 12  J Davidson  Dundonald        Mon  17-Jul  12.30pm   
4 GPB        R Irwin Pickie  v 18  A Briggs  Lurgan      Mon  17-Jul  9.30am   
5 GPB        R Irwin Pickie  13  v 16  R McCutcheon  Bangor      Mon  17-Jul  11am   
6 GPB  Q1    A Briggs Lurgan  11  v R McCutcheon  Bangor      Q2  Mon  17-Jul  12.30pm    
7 GPC    +13  A Adair Ards  19  v K Moreland  Sydenham    -13    Mon  17-Jul  9.30am   
8 GPC  Q1  -6    A Adair Ards  13  v 19  B Fearon  Ulster Transport  +6    Mon  17-Jul  11am   
9 GPC    +3  K Moreland Sydenham  14  v 11  B Fearon  Ulster Transport    -3  Q2  Mon  17-Jul  12.30pm   
10 GPD        B Dorman Donaghadee  v 12  P McCafferty  Divis      Mon  17-Jul  9.30am   
11 GPD        B Dorman Donaghadee  10  v 17  H Smith  Stonehouse      Mon  17-Jul  11am   
12 GPD  Q2      P McCafferty Divis  v 25  H Smith  Stonehouse    Q1  Mon  17-Jul  12.30pm   
13 GPE      M Trainor Dunbarton  14  v 13  S Agnew  Dundonald        Mon  17-Jul  9.30am   
14 GPE  Q1    M Trainor Dunbarton  15  v 10  R Kirkwood  Old Bleach        Mon  17-Jul  11am   
15 GPE        S Agnew Dundonald  v 17  R Kirkwood  Old Bleach    Q2  Mon  17-Jul  12.30pm   
16 GPF      T McClean Bangor  18  v J Newell  Ards        Mon  17-Jul  9.30am   
17 GPF  Q2      T McClean Bangor  12  v 14  M Crawford  Bangor      Mon  17-Jul  11am   
18 GPF        J Newell Ards  11  v 12  M Crawford  Bangor    Q1  Mon  17-Jul  12.30pm   
19 GPG      R Dunbar Ards  11  v 10  P O'Neill  Belmont        Mon  17-Jul  9.30am   
20 GPG  Q1    R Dunbar Ards  15  v 15  M Herdman  Salisbury      Mon  17-Jul  11am   
21 GPG  Q2    P O'Neill Belmont  17  v 10  M Herdman  Salisbury        Mon  17-Jul  12.30pm    
22 GPH        R Beattie Bangor  v 13  N Thompson  Belmont      Mon  17-Jul  9.30am   
23 GPH  Q2    R Beattie Bangor  17  v R Miskelly  Sydenham        Mon  17-Jul  11am   
24 GPH  Q1    N Thompson Belmont  22  v R Miskelly  Sydenham        Mon  17-Jul  12.30pm   
25 GPI        L Gamble Bangor  11  v 15  M Nelson  Lisnagarvey      Mon  17-Jul  9.30am   
26 GPI  Q2    L Gamble Bangor  17  v B Ross  Belmont        Mon  17-Jul  11am   
27 GPI  Q1    M Nelson Lisnagarvey  19  v B Ross  Belmont        Mon  17-Jul  12.30pm  
28 GPJ     T Canavan  Bangor 21  v D McBride  Dundonald        Mon  17-Jul  9.30am   
29 GPJ Q1    T Canavan  Bangor 17  v B Shand  Pickie        Mon  17-Jul  11am   
30 GPJ       D McBride  Dundonald 11  v 15  B Shand  Pickie    Q2  Mon  17-Jul  12.30pm   
31 GPK   -4    J McGettrick  Falls  v 12  D Dubois  Belmont  +4    Mon  17-Jul  9.30am   
32 GPK Q1  +13  J McGettrick  Falls  20  v D Bodles  Carrickfergus    -13    Mon  17-Jul  11am   
33 GPK Q2  -3    D Dubois  Belmont  v 11  D Bodles  Carrickfergus  +3    Mon  17-Jul  12.30pm   
34 GPL       C Mullen  Ewarts  v 12  J Sewell  Willowfield      Mon  17-Jul  2pm   
35 GPL       C Mullen  Ewarts  v 15  M Foster  Dundonald    Q2  Mon  17-Jul  3.30pm   
36 GPL Q1    J Sewell  Willowfield  12  v M Foster  Dundonald        Mon  17-Jul  5pm   
37 GPM   +7  P Martin  Dundonald  14  v M Crooks  Whitehead    -7    Mon  17-Jul  2pm   
38 GPM   -22    P Martin  Dundonald  v 26  D Cameron  Balmoral  +22    Mon 17-Jul 3.30pm   
39 GPM Q1  +9  M Crooks  Whitehead  18  v D Cameron  Balmoral    -9  Q2  Mon  17-Jul  5pm   
40 GPN   -1    A Sloan  Belmont  10  v 11  R Watson  Sydenham  +1    Mon  17-Jul  2pm   
41 GPN Q1  +4  A Sloan  Belmont  13  v W Cronie  Belmont    -4    Mon  17-Jul  3.30pm   
42 GPN Q2  -1    R Watson  Sydenham  11  v 12  W Cronie  Belmont  +1    Mon  17-Jul  5pm   
43 GPO       M Sproule  Portadown  v 20  D Hamilton  Belmont      Mon  17-Jul  2pm   
44 GPO Q2    M Sproule  Portadown  16  v J McKenny  Dromore        Mon  17-Jul  3.30pm   
45 GPO Q1    D Hamilton  Belmont  16  v J McKenny  Dromore        Mon  17-Jul  5pm   
46 GPP       A Coleman  Ballymena  v 15  P Wallace  Cookstown      Mon  17-Jul  2pm   
47 GPP Q2    A Coleman  Ballymena  21  v D Bintley  Belmont        Mon  17-Jul  3.30pm   
48 GPP Q1    P Wallace  Cookstown  20  v D Bintley  Belmont        Mon  17-Jul  5pm   
49 GPQ     G Eaton Jnr  Salisbury  22  v F Savage  Salisbury        Mon  17-Jul  2pm   
50 GPQ Q1    G Eaton Jnr  Salisbury  13  v 11  S Weir  Dundonald        Mon  17-Jul  3.30pm   
51 GPQ       F Savage  Salisbury  v 14  S Weir  Dundonald    Q2  Mon  17-Jul  5pm   
52 GPR     R Bell  Whitehead  10  v J Erskine  Bangor        Mon  17-Jul  2pm   
53 GPR Q1    R Bell  Whitehead  23  v CThomson  Sydenham        Mon  17-Jul  3.30pm   
54 GPR       J Erskine  Bangor  11  v 13  C Thompson  Sydenham    Q2  Mon  17-Jul  5pm   
55 GPS       D Crawford  Belmont  10  v 16  L Carson  Sydenham      Mon  17-Jul  2pm   
56 GPS       D Crawford  Belmont  v 14  E Kennedy  Donaghadee      Mon  17-Jul  3.30pm   
57 GPS Q1    L Carson  Sydenham  14  v 11  E Kennedy  Donaghadee      Q2  Mon  17-Jul  5pm   
58 GPT   +3  C Trainor  Dunbarton  13  v 10  G McGleave  Divis    -3    Mon  17-Jul  2pm   
59 GPT Q2  -6    C Trainor  Dunbarton  v 14  A Stewart  Bangor  +6    Mon  17-Jul  3.30pm   
60 GPT Q1  +16  G McGleave  Divis  21  v A Stewart  Bangor    -16    Mon  17-Jul  5pm   
61 GPU       A Lightbody  Pickie  v 17  S Trainor  Dunbarton      Mon  17-Jul  2pm   
62 GPU       A Lightbody  Pickie  11  v 12  R Cregan  Lurgan      Mon  17-Jul  3.30pm   
63 GPU Q1    S Trainor  Dunbarton  20  v R Cregan  Lurgan      Q2  Mon  17-Jul  5pm   
64 GPV       S McMillan  UA  v 14  A Corrigan  Portadown      Mon  17-Jul  2pm   
65 GPV       S McMillan  UA  v 19  G Dawson  Sydenham      Mon  17-Jul  3.30pm   
66 GPV Q1    A Corrigan  Portadown  19  v G Dawson  Sydenham      Q2  Mon  17-Jul  5pm   
67 GPW       G Davis  Ards  v 15  R Barr  Belmont      Mon  17-Jul  6.30pm   
68 GPW       G Davis  Ards  12  v 13  C Burns  Castle      Mon  17-Jul  8pm   
69 GPW Q1    R Barr  Belmont  24  v C Burns  Castle      Q2  Mon  17-Jul  9.30pm   
70 GPX       P Gillespie  Ewarts  11  v 12  P Campbell  Belmont      Mon  17-Jul  6.30pm   
71 GPX Q2    P Gillespie  Ewarts  14  v 13  S McDonald  Sydenham        Mon  17-Jul  8pm   
72 GPX Q1    P Campbell  Belmont  15  v S McDonald  Sydenham        Mon  17-Jul  9.30pm   
73 GPY     J McKeown  Dundonald  15  v 11  P McCoubrey  Castle        Mon  17-Jul  6.30pm   
74 GPY Q1    J McKeown  Dundonald  24  v D Olphert  UA        Mon  17-Jul  8pm   
75 GPY Q2    P McCoubrey  Castle  14  v 13  D Olphert  UA        Mon  17-Jul  9.30pm   
76 GPZ       S McAuley  Larne  14  v 18  A Hill  Whitehead      Mon  17-Jul  2pm   
77 GPZ Q2    S McAuley  Larne  29  v T Deconink  Bangor        Mon  17-Jul  3.30pm   
78 GPZ Q1    A Hill  Whitehead  won  v scr  T Deconink  Bangor        Mon  17-Jul  5pm   
79 GPAA     S Baillie  Knock  16  v 12  A Ashe  Belmont        Mon  17-Jul  9.30am   
80 GPAA Q1    S Baillie  Knock  14  v 11  H Kelly  Mossley        Mon  17-Jul  11am   
81 GPAA       A Ashe  Belmont  v 12  H Kelly  Mossley    Q2  Mon  17-Jul  12.30pm   
82 GPAB     C Walls  Falls  18  v H Tait  Willowfield        Mon  17-Jul  6.30pm   
83 GPAB Q1    C Walls  Falls  18  v S Morris  Falls        Mon  17-Jul  8pm   
84 GPAB       H Tait  Willowfield  12  v 15  S Morris  Falls    Q2  Mon  17-Jul  9.30pm   
85 GPAC     G White  Belmont  17  v 10  M Stevenson  Castle        Sun  16-Jul  2pm   
86 GPAC Q2      G White  Belmont  v 17  P McRandall  Whitehead      Sun  16-Jul  3.30pm   
87 GPAC       M Stevenson  Castle  10  v 15  P McRandall  Whitehead    Q1  Sun  16-Jul  5pm   
88 GPAD     J Corry  Londonderry Park  16  v R Adamson  Carrickfergus        Sun  16-Jul  2pm   
89 GPAD Q2      J Corry  Londonderry Park  11  v 16  D McRandall  Larne      Sun  16-Jul  3.30pm   
90 GPAD       R Adamson  Carrickfergus  v 18  D McRandall  Larne    Q1  Sun  16-Jul  5pm   
91 GPAE     E Crawford  Mossley  13  v 10  D Arthurs  Mossley        Sun  16-Jul  12 noon   
92 GPAE Q1    E Crawford  Mossley  17  v P Canning  Pickie      Q2  Sun  16-Jul  1.30pm   
93 GPAE       D Arthurs  Mossley  7 v 18  P Canning  Pickie      Sun  16-Jul  3pm   
94 GPAF       M Fay  Belmont  13  v 16  S Ritchie  Belmont      Sun  16-Jul  12 noon   
95 GPAF Q2    M Fay  Belmont  14  v E Willis  Belmont        Sun  16-Jul  1.30pm   
96 GPAF Q1    S Ritchie  Belmont  12  v 11  E Willis  Belmont        Sun  16-Jul  3pm   
97 GPAG     S Cavan  Belmont  15  v J McIlwrath  Falls        Sun  16-Jul  12 noon   
98 GPAG Q2      S Cavan  Belmont  14  v 16  P Trimble  Old Bleach      Sun  16-Jul  1.30pm   
99 GPAG       J McIlwrath  Falls  v 14  P Trimble  Old Bleach    Q1  Sun  16-Jul  3pm   

City of Belfast Tournament 2017 - Pairs (Group Stage - Open Draw to KO Stage)
# Group Place SD PTS Player Club Shots v Shots Player Club PTS SD Place Day Date Time Rink
1 GPA        L Kelly/J Newell Mossley/UA  v 15  D Dubois/P O'Neill  Belmont      Sun  16-Jul  2pm   
2 GPA        L Kelly/J Newell MossleyUA  v 23  N Thompson/R Barr  Belmont      Sun  16-Jul  4pm   
3 GPA  Q2      D Dubois/P O'Neill Belmont  14  v 15  N Thompson/R Barr  Belmont    Q1  Sun  16-Jul  6pm   
4 GPB      L Gamble/T McClean Bangor  13  v G McGleave/P McCafferty  Divis        Tue  18-Jul  9am   
5 GPB  Q2      L Gamble/T McClean Bangor  v 24  J Frazer/M Foster  Dundonald      Tue  18-Jul  11am   
6 GPB      G McGleave/P McCafferty Divis  14  v 14  J Frazer/M Foster  Dundonald    Q1  Tue  18-Jul  1pm   
7 GPC      A Corrigan/M Sproule Portadown  15  v T Cromie/A Cromie  Rathfriland        Tue  18-Jul  9am   
8 GPC  Q1    A Corrigan/M Sproule Portadown  22  v J Bell/J Hutton  Shorts        Tue  18-Jul  11am   
9 GPC        T Cromie/A Cromie Rathfriland v 18  J Bell/J Hutton  Shorts    Q2  Tue  18-Jul  1pm   
10 GPD      J Smyth/I McClure Portrush  16  v 10  G Eaton Snr/G Eaton Jnr  Salisbury        Tue  18-Jul  9am   
11 GPD  Q1    J Smyth/I McClure Portrush  21  v P Martin/D McBride  Dundonald        Tue  18-Jul  11am   
12 GPD  Q2    G Eaton Snr/G Eaton Jnr Salisbury  won  v   P Martin/D McBride  Dundonald        Tue  18-Jul  1pm   
13 GPE      T Rainey/M Nelson Lisnagarvey  11  v S McMillan/S McBride  UA/Dundonald        Tue  18-Jul  9am   
14 GPE  Q1    T Rainey/M Nelson Lisnagarvey  10 v M Fay/B Shand  Pickie        Tue  18-Jul  11am   
15 GPE  Q2    S McMillan/S McBride UA/Dundonald  12  v 11  M Fay/B Shand  Pickie        Tue  18-Jul  1pm   
16 GPF        S Weir/S Agnew Dundonald  v 12  J Boyd/D Hamilton  Belmont      Tue  18-Jul  9am   
17 GPF        S Weir/S Agnew Dundonald  v 11  A Stewart/G Scott  Bangor      Tue  18-Jul  11am   
18 GPF  Q1    J Boyd/D Hamilton Belmont  18  v A Stewart/G Scott  Bangor      Q2  Tue  18-Jul  1pm   
19 GPG        M Crooks/J Crooks Whitehead  v 18  J McKeown/M Crawford  Bangor      Tue  18-Jul  9am   
20 GPG        M Crooks/J Crooks Whitehead  v 20  A Lightbody/P Campbell  Pickie/Belmont      Tue  18-Jul  11am   
21 GPG  Q2      J McKeown/M Crawford Bangor  v 13  A Lightbody/P Campbell  Pickie/Belmont    Q1  Tue  18-Jul  1pm   
22 GPH    P McFaul/P Bartlett BETS/Bangor v R Beattie/R McCutcheon  Bangor    Tue  18-Jul  9am   
23 GPH    -12    P McFaul/P Bartlett BETS/Bangor  v 12  A Hill/R Bell  Whitehead  +12    Tue  18-Jul  11am   
24 GPH  Q2  -1    R Beattie/R McCutcheon Bangor  12  v 13  A Hill/R Bell  Whitehead  +1  Q1  Tue  18-Jul  1pm   
25 GPI        L McAleese/W Brennan Shorts  v 14  T Canavan/J Erskine  Bangor      Tue  18-Jul  9am   
26 GPI        L McAleese/W Brennan Shorts  v 12  ANO/A Coleman  Ballymena      Tue  18-Jul  11am   
27 GPI  Q2      T Canavan/J Erskine Bangor  10  v 17  ANO/A Coleman  Ballymena    Q1  Tue  18-Jul  1pm   
28 GPJ     G McTasney/D Cameron  Balmoral 10  v 10  H Smith/T Carson  Stonehouse/Bangor      Tue  18-Jul  9am   
29 GPJ       G McTasney/D Cameron  Balmoral v 15  S Curran/M Curran  Bangor/BETS      Tue  18-Jul  11am   
30 GPJ Q1    H Smith/T Carson  Stonehouse/Bangor 18  v S Curran/M Curran Bangor/BETS      Q2  Tue  18-Jul  1pm   
31 GPK     R Dunbar/K Dunbar  Ards  15  v 10  R Bickerstaff/D Crawford  Belmont        Tue  18-Jul  3pm   
32 GPK Q2      R Dunbar/K Dunbar  Ards  v 15  S Cavan/R Kirkwood  Old Bleach      Tue  18-Jul  5pm   
33 GPK       R Bickerstaff/D Crawford  Belmont  v 18  S Cavan/R Kirkwood  Old Bleach    Q1  Tue  18-Jul  7pm   
34 GPL   -8    J Sewell/A Sloan  Willowfield/Belmont  v 15  B Dorman/S McWilliams  Donaghadee/North Down  +8    Tue  18-Jul  3pm   
35 GPL Q1  +10  J Sewell/A Sloan  Willowfield/Belmont  19  v G Dawson/L Carson  Sydenham    -10    Tue  18-Jul  5pm   
36 GPL Q2  -6    B Dorman/S McWilliams  Donaghadee/North Down  v 14  G Dawson/L Carson  Sydenham  +6    Tue  18-Jul  7pm   
37 GPM       R Nesbitt/R Irwin  Pickie  v 14  A Briggs/R Cregan  Lurgan      Tue  18-Jul  3pm   
38 GPM       R Nesbitt/R Irwin  Pickie  12  v 13  S McDonald/C Thompson  Sydenham      Tue  18-Jul  5pm   
39 GPM Q1    A Briggs/R Cregan  Lurgan  12  v S McDonald/C Thompson  Sydenham      Q2  Tue  18-Jul  7pm   
40 GPN     G Bell/E Crawford  Mossley  15  v A Johnston/I McKeown  Newcastle        Tue  18-Jul  3pm   
41 GPN Q2      G Bell/E Crawford Mossley  v 14  B Ross/D Bintley  Belmont      Tue  18-Jul  5pm   
42 GPN       A Johnston/I McKeown  Newcastle  10  v 14  B Ross/D Bintley  Belmont    Q1  Tue  18-Jul  7pm   
43 GPO       J Newell/A Adair  Ards  11  v 13  P Gillespie/C Mullen  Ewarts      Tue  18-Jul  3pm   
44 GPO Q2    J Newell/A Adair  Ards  26  v N Morrison/N Miskelly  Sydenham        Tue  18-Jul  5pm   
45 GPO Q1    P Gillespie/C Mullen  Ewarts  12  v N Morrison/N Miskelly  Sydenham        Tue  18-Jul  7pm   
46 GPP       J Magill/D McCoy  Pickie  v 12  P McCoubrey/C Burns  Castle      Tue  18-Jul  3pm   
47 GPP       J Magill/D McCoy  Pickie  v 14  N Robinson/M Trainor  Dunbarton      Tue  18-Jul  5pm   
48 GPP Q2      P McCoubrey/C Burns  Castle  v 15  N Robinson/M Trainor  Dunbarton    Q1  Tue  18-Jul  7pm   
49 GPQ       A Robinson/R McKitterick  Willowfield/Forth River  v 20  J Davidson/D Burns  Dundonald  +12    Sun  16-Jul  2pm   
50 GPQ       A Robinson/R McKitterick  Willowfield/Forth River  v 17  C Trainor/S Trainor  Dunbarton  +9    Sun  16-Jul  4pm   
51 GPQ Q1    J Davidson/D Burns  Dundonald  T/A  v T/A  C Trainor/S Trainor  Dunbarton    Q2  Sun  16-Jul  6pm   
52 GPR     G White/W Cronie  Belmont  10  v 10  ANO/T Deconink  Bangor      Tue  18-Jul  3pm   
53 GPR Q1    G White/W Cronie (Q2) Belmont  13  v D McCartney/D McCullough  Belmont        Tue  18-Jul  5pm   
54 GPR Q2    ANO/T Deconink (Q1) Bangor  19  v 6 D McCartney/D McCullough  Belmont        Tue  18-Jul  7pm   
55 GPS   -9    J Miller/C Best  Willowfield  v 17  S Artt/G Neill  Belmont  +9    Tue  18-Jul  3pm   
56 GPS   +4  J Miller/C Best  Willowfield  12  v M McKenna/K O'Neill Cliftonville    -4    Tue  18-Jul  5pm   
57 GPS Q1  -6    S Artt/G Neill Belmont  12  v 18  M McKenna/K O'Neill  Cliftonville  +6  Q2  Tue  18-Jul  7pm   
58 GPT       ANO/F Savage  Salisbury  v 12  R Murdock/A Ashe  Falls/Belmont      Tue  18-Jul  3pm   
59 GPT       ANO/F Savage  Salisbury  v 12  L Russell/S Morris  Shaftesbury/Falls      Tue  18-Jul  5pm   
60 GPT Q2      R Murdock/A Ashe  Falls/Belmont  10  v 20  L Russell/S Morris  Shaftesbury/Falls    Q1  Tue  18-Jul  7pm   
61 GPU       S Corry/J Corry  Londonderry Park  v U Tedford/B Thompson  Belmont      Tue  18-Jul  3pm   
62 GPU       S Corry/J Corry  Londonderry Park  11  v 14  M Taggart/P Magill  Downpatrick      Tue  18-Jul  5pm   
63 GPU Q1    U Tedford/B Thompson  Belmont  12  v 10  M Taggart/P Magill  Downpatrick      Q2  Tue  18-Jul  7pm   
64 GPU     G Davis/G McKee  Ards  13  v 10  K Morleand/S Ritchie  Belmont        Tue  18-Jul  1pm   
65 GPU Q1    G Davis/G McKee  Ards  17  v ANO/P Trimble  Old Bleach        Tue  18-Jul  3pm   
66 GPU       K Moreland/S Ritchie  Belmont  v 20  ANO/P Trimble  Old Bleach    Q2  Tue  18-Jul  5pm   

City of Belfast 2017 Entrants Singles (start Monday) Pairs (start 3 matches Sunday) Mixed Pairs (start Monday) U25 Singles (starts Sunday) U18 Singles (starts Sunday)
# Schedule Name Club Name Club Name Club Name Club Name Club
1 Sunday 16th  S McWilliams  North Down  Laurence Kelly/James Newell  Mossley/UA  I Smith/H Smith  Stonehouse  W Ross  Belmont  J Moffett  Banbridge
2 Pairs R1  Ryan Irwin  Pickie  D Dubois/P O'Neill  Belmont  R McGettrick/J McGettrick  Falls  James Sewell  Willowfield  F Savage  Salisbury
3 Junior Singles  Alan Adair  Ards  N Thompson/R Barr  Belmont  C Mitchell/Mark Mitchell  Cavehill  Reece Millar  Willowfield  C Sloan  Belmont 
4 U18+U25  Billy Dorman  Donaghadee  Lee Gamble/Thomas McClean  Bangor  ANO/G Eaton  Salisbury  Dale Bodles  Carrickfergus  R Millar  Willowfield
5   Marty Trainor  Dunbarton  ANO/Richard Mark Sproule  Portadown  ANO/S Cavan  Belmont  Ryan Bell  Whitehead  P Hughes  Salisbury
6 Monday 17th  Thomas McLean  Bangor  J Smyth/Ian McClure  Portrush  ANO/G Neill  Belmont  M Cromie  Lisnagarvey  J Cockroft  Willowfield
7 Singles R1  John Russell Dunbar  Ards  ANO/Martin Nelson  Lisnagarvey  E McCaffrey/Rita Murdock  Mossley/Falls  F Savage  Salisbury  M Cromie  Lisnagarvey
8 Mixed Pairs  S Baillie  Knock  S McMillan/S McBride  UA/Dundonald  Chris Mullen/Courtney Meneely  Ewarts  Terry Crawford  Salisbury  Adam Cromie  Lisnagarvey 
9   Billy Ross  Belmont  Michael Crooks/Jonathan Crooks  Whitehead  ANO/D Crawford  Belmont  Mark Herdman  Salisbury  Alex Cromie  Lisnagarvey
10 Tuesday 18th Thomas Cannavan-Chucky  Bangor  S Artt/G Neill  Belmont  R Kerr/J Kerr  Falls  Jedd Gould  Carrickfergus  H Walker  Belmont
11 Pairs R1  J McGettrick  Falls  L McAleese/W Brennan  Shorts  N Hudson/Wallace Cronie  Belmont  Alex Cromie  Lisnagarvey  J Hedley  Willowfield
12   G Scott  Bangor  ANO/Darren Cameron  Balmoral  Margaret Currie/Michael Hedley  Willowfield  Jack Moffett  Banbridge    
13 Wednesday 19th  Alan Briggs  Lurgan  G McGleave/Patrick McCafferty  Divis  ANO/G McGleave  Divis  Carter Rush  Belmont    
14 Singles R2+R3  K Moreland  Sydenham  ANO/A Cromie  Rathfriland  Laurence Kelly/Heather Kelly  Mossley  Robbie Kirkwood  Old Bleach    
15 Mixed Pairs  Patrick McCafferty  Divis  G Eaton Snr/G Eaton Jnr  Salisbury  K McCafferty/Patrick McCafferty  Divis  Matthew George Crawford  Bangor    
16   S Agnew  Dundonald  R Bickerstaff/D Crawford  Belmont  ANO/P O'Neill  Belmont  Adam Cromie  Lisnagarvey    
17 Thursday 20th  Jonathan Newell  Ards  John Boyd/D Hamilton  Belmont  J Campbell/W Brennan  Shorts  J P Fahy  Portrush    
18 Pairs R2+R3  P O'Neill  Belmont  ANO/Matthew George Crawford  Bangor  E Willis/Anne Willis  Belmont        
19 Mixed Pairs  N Thompson  Belmont  Robin G Beattie/R McCutcheon  Bangor  C Baillie/S Baillie  Knock        
20   Martin Nelson  Lisnagarvey  Thomas Cannavan-Chucky/J Erskine  Bangor  H Walker/S Walker  Belmont        
21 Friday 21st  D McBride  Dundonald  H Smith/Thomas Carson  Stonehouse/Bangor  A Morris/G Morris  NICS        
22 Singles QF+SF  J Gorman  Belmont  James Frazer/Mark Foster  Dundonald  Christina Walls/Robin G Beattie  Falls/Bangor        
23 Pairs QF+SF  R McCutcheon  Bangor  J Bell/J Hutton  Shorts  F Russell/L Russell  Shaftesbury        
24 Mixed Pairs  J Davidson  Dundonald  P Martin/D McBride  Dundonald  D McAuley/E Crawford  Mossley        
25   B Fearon  Ulster Transport  Alfie Ross/Wallace Cronie  Belmont  Paul Canning/Angela Ashe  Pickie/Belmont        
26 Sunday 23rd  H Smith  Stonehouse  A Stewart/G Scott  Bangor  ANO/D Hamilton  Belmont        
27 Junior Singles SF  Robbie Kirkwood  Old Bleach  Alex Lightbody/Peter Campbell  Pickie/Belmont  ANO/Aaron Sloan  Belmont        
28 All Finals  Matthew George Crawford  Bangor  Alan Hill/Ryan Bell  Whitehead            
29   Mark Herdman  Salisbury  ANO/Ali Coleman  Ballymena            
30   Craig Thompson  Sydenham  Paul Gillespie/Chris Mullen  Ewarts            
31   Lee Gamble  Bangor  John Russell Dunbar/K Dunbar  Ards            
32   Damian Olphert  UA  Jamie Sewell/Aaron Sloan  Willowfield/Belmont            
33   Dale Bodles  Carrickfergus  R Nesbitt/Ryan Irwin  Pickie            
34   Chris Mullen  Ewarts  G Bell/E Crawford  Mossley            
35   P Martin  Dundonald  J Newell/A Adair  Ards            
36   Aaron Sloan  Belmont  John Magill/D McCoy  Pickie            
37   Richard Mark Sprouse  Portadown  A Robinon/R McKitterick  Willowfield/Forth River            
38   Ali Coleman  Ballymena  ANO/B Shand  Pickie            
39   G Eaton Jnr  Salisbury  ANO/Robbie Kirkwood  Old Bleach            
40   Ryan Bell  Whitehead  Chris Trainor/Sean Trainor  Dunbarton            
41   D Crawford  Belmont  Alan Briggs/R Cregan  Lurgan            
42   Chris Trainor  Dunbarton  A Johnston/I McKeown  Newcastle            
43   Alex Lightbody  Pickie  ANO/J McKeown  Dundonald            
44   S McMillan  UA  P McCoubrey/Christopher Burns  Castle            
45   S McAuley  Larne  J Davidson/David Burns  Dundonald            
46   J Sewell  Willowfield  ANO/T Deconink  Bangor            
47   M Crooks  Whitehead  S Weir/S Agnew  Dundonald            
48   Dion Maguire  Carrickfergus  George Dawson/Lee Carson  Sydenham            
49   D Hamilton  Belmont  Stephen McDonald/Craig Thompson  Sydenham            
50   Philip Wallace  Cookstown  Billy Ross/Damien Bintley  Belmont            
51   Thomas Carson  Bangor  N Morrison/N Miskelly  Sydenham            
52   J Erskine  Bangor  ANO/Marty Trainor  Dunbarton            
53   S Cavan  Belmont  B Dorman/S McWilliams  Donaghadee/North Down            
54   G McGleave  Divis                
55   Sean Trainor  Dunbarton                
56   Aidan Corrigan  Portadown                
57   A Hill  Whitehead                
58   P McAnallen  Belmont                
59   D Cameron  Balmoral                
60   Wallace Cronie  Belmont                
61   David Dubois  Belmont                
62   Damien Bintley  Belmont                
63   S Weir  Dundonald                
64   R Miskelly  Sydenham                
65   Erick Kennedy  Donaghadee                
66   A Stewart  Bangor                
67   R Cregan  Lurgan                
68   George Dawson  Sydenham                
69   G Davis  Ards                
70   Paul Gillespie  Ewarts                
71   J McKeown  Dundonald                
72   Mark Foster  Dundonald                
73   Peter Campbell  Belmont                
74   P McCoubrey  Castle                
75   C Burns  Castle                
76   Stephen McDonald  Sydenham                

 

Rules / Conditions of Play

1. Format

a. Singles/Pairs first round will be in groups of 3-4 competitors

b. Top 2 from each group will qualify for knockout stages

c. Every competitor shall get at least 2 games

d. Singles games will be over 12 ends

e. Pairs games will be 10 ends

f. A walkover/no show shall result in a 12-0 win for the attending competitor

g. Where 2 or more competitors finish of the same points the below criteria will be applied in order

  • i. Results between the competitors
  • ii. Shot difference iii. 2 bowl – 2 end tie break

h. u18 and u25’s will be contested to 21 shots and will be straight knockout

i. Mixed pairs competitions will be over 15 ends and straight knockout

j. Knockout stages for singles will be contested to 21 shots

k. Knockout stages of pairs will be contested over 15 ends until the semi-final which will be 18 ends

2. Dress Code

a. Club Shirts & grey or club trousers/skirts for all matches (**No jeans – shorts may be permitted on very hot days**) - Club Shirts & Whites for Semi-Finals & Finals

b. Tournament committee reserves the right to refuse play if this is not followed

3. Greens/Fees

a. Most games will be hosted at Belmont BC. Outside greens may be used and competitors will be notified beforehand of time and location.

b. All competitors shall pay any outstanding fee relating to their entry PRIOR to commencing play in the first round, if on an outside green this should be given to the official at that green

4. Umpires/Markers

a. For singles games, please arrange for a marker to be available

b. The tournament committee will endeavor to have as many markers available as possible

c. Where you are in a group of 3 competitors, you will be asked to mark the game in which you are not involved

5. Behaviour

a. Competitors are expected to maintain appropriate levels of acceptable behaviour in accordance with guidance outlined in the IBA Yearbook

b. Any competitor deemed to not be following this may be excluded from the competition

6. Draw

a. Closing date is stated on the form and a draw will be made after this

b. Late entries may be taken at the discretion of the tournament committee

c. A wait list may be created if appropriate

d. Competitors will be notified via Press, Belmont Facebook page and other contact methods provided on the entry forms

7. Prizes

a. Prizes will be awarded in the form of a voucher

b. Prizes may be exchanged for cash at the Belmont BC

c. Prize fund is dependent on entry numbers

8. Publicity

a. Results and photos may be posted in press, Belmont BC Website, Facebook page or other bowling related internet sites

b. For any competitors entered into the u18 competition, parental/guardian/responibile adult consent should be provided on the form for photos to be used.

9. Decisions

a. Decisions made by the tournament committee are final.

No correspondence shall be entered into.